Sıkça Sorulan Sorular

Sorularınızı destek@tiklakutla.com adresine gönderebilirsiniz
Tıkla Kutla’ya sitede belirtilen fiyatlar dışında ayrıca bir hizmet bedeli ödeyecek miyim?
Hayır, Tıkla Kutla üzerinden satışı yapılan hizmet fiyatları doğrudan Hizmet Sağlayıcılar tarafından belirlenen fiyatlardır. Tıkla Kutla bu fiyatlar üzerine ayrıca bir ücret eklemez.
Üye olmadan hizmet satın alabilir miyim?
Tıkla Kutla’yı kullanarak arama yapabilir, detayları inceleyebilir ve almak istediğiniz hizmetleri sepete atabilirsiniz. Yalnız, ödemeyi tamamlayabilmek için, üye olmanız ve mail adresiniz ile cep telefonu numaranızı onaylamanız gerekmektedir.
Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?
Giriş ekranında Şifremi Unuttum linkine tıklayarak şifrenizi yenileyebilirsiniz.
Şifremi değiştirmek için ne yapmalıyım?
Şifrenizi, siteye giriş yaptıktan sonra ulaşabileceğiniz Hesabım bölümünün Hesap Ayarlarım sekmesinden ya da Giriş ekranında bulunan Şifremi Unuttum linkine tıklayarak değiştirebilirsiniz.
Kayıt olurken girdiğim ad, soyad bilgisini değiştirebilir miyim?
Ad, soyad bilgilerinizi siteye giriş yaptıktan sonra ulaşabileceğiniz Hesabım bölümünde bulunan Profil Bilgilerim sekmesinden değiştirebilirsiniz.
Sepetime farklı tarihlerde ve farklı yerlerde düzenleyeceğim organizasyonlarla ilgili hizmetler atabilir miyim?
Sepetinize attığınız her hizmet için ayarlarınızı istediğiniz şekilde değiştirebilir, farklı tarih, yer ve zamanlar için satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Satın aldığım hizmetleri iptal edebilir miyim?
Satın almış olduğunuz hizmetleri, siteye giriş yaptıktan sonra ulaşabileceğiniz Hesabım bölümünde yer alan Satın Aldıklarım sekmesi içinden iptal edebilirsiniz. İptal şartları ile ilgili detaylı bilgiye İptal Politikamız bölümünden ulaşabilirsiniz.
Android ya da Apple Mağazası’ndan indirebileceğimiz bir uygulamanız (app) bulunuyor mu?
Şu aşamada sadece internet sitemiz üzerinden hizmet veriyoruz ve sitemizi farklı cihazlarda da en iyi şekilde çalışacak biçimde optimize etmeye çalışıyoruz.